Time | Event | Details |
---|---|---|
No Classes - Winter Break (Storm Day) | ||
No Classes - Winter Break (Storm Day) | ||
11:00am | vs. Fargo
State Tournament; 9:00 a.m. - Skin Checks and Weigh-ins; 10:00 a.m. - Arena opens to public; 11:00 a.m. - Class A and Class B first individual consolation round; Class B team duals (semifinals and consolation), Class A second individual consolation round; Class A team duals (semifinals and consolation), Class B second individual consolation round; 5:00 p.m. - Class A and Class B individual semifinals; Class A and Class B team duals championship, third-place, fifth-place. | |
State Tournament; 9:00 a.m. - Skin Checks and Weigh-ins; 10:00 a.m. - Arena opens to public; 11:00 a.m. - Class A and Class B first individual consolation round; Class B team duals (semifinals and consolation), Class A second individual consolation round; Class A team duals (semifinals and consolation), Class B second individual consolation round; 5:00 p.m. - Class A and Class B individual semifinals; Class A and Class B team duals championship, third-place, fifth-place. | ||
4:45pm | vs. Wyndmere and Lidgerwood | |
6:00pm | vs. Wyndmere and Lidgerwood | |
7:30pm | vs. Wyndmere and Lidgerwood
Kirsten's Studio of Dance will perform at half time. | |
Kirsten's Studio of Dance will perform at half time. |
Time | Event | Details |
---|---|---|
10:00am | vs. Fargo
State Tournament; 8:00 a.m. - Skin Checks and weigh-ins; 9:00 a.m. - Arena opens to public; 10:00 a.m. - Class A and Class B third and fourth round consolation Class A and Class B place winners; 2:30 p.m. - Hall of Fame Recognition and Inductees; 3:00 p.m. - Class A and Class B Individual Introductions/Championships Tournament awards at completion of wrestling. | |
State Tournament; 8:00 a.m. - Skin Checks and weigh-ins; 9:00 a.m. - Arena opens to public; 10:00 a.m. - Class A and Class B third and fourth round consolation Class A and Class B place winners; 2:30 p.m. - Hall of Fame Recognition and Inductees; 3:00 p.m. - Class A and Class B Individual Introductions/Championships Tournament awards at completion of wrestling. | ||
7:00pm | Bus Info Leaves:
4:15pm
| vs. Hankinson
Games will broadcast on 106.1 FM NDSCS Wildcat Shootout (boys_basketball_bonanza_pairings_2020.pdf) |
Games will broadcast on 106.1 FM NDSCS Wildcat Shootout (boys_basketball_bonanza_pairings_2020.pdf) |
Time | Event | Details |
---|---|---|
3rd Trimester Begins | ||
3rd Trimester Begins | ||
6:00pm- 7:30pm |
Middle School Gym
6th Grade Boys Basketball Practice | |
6th Grade Boys Basketball Practice | ||
7:30pm | Bus Info Leaves:
4:00pm
| vs. Northern Cass
Region 1 Tournament - Quarterfinals (gbb_region_tournament_bracket_2020_-_round_2.pdf) |
Region 1 Tournament - Quarterfinals (gbb_region_tournament_bracket_2020_-_round_2.pdf) |
Time | Event | Details |
---|---|---|
TBD | TBA vs. Fargo
Region 1 Tournament - Semi-finals | |
Region 1 Tournament - Semi-finals | ||
4:00pm- 4:50pm |
High School ITV Room
Basic ASL Level II | |
Basic ASL Level II | ||
5:30pm |
High School Commons
Wrestling Potluck Supper | |
Wrestling Potluck Supper | ||
6:30pm- 8:00pm |
Armory
5th Grade Boys Basketball Practice | |
5th Grade Boys Basketball Practice |
Time | Event | Details |
---|---|---|
7:00pm- 8:00pm |
High School Commons
Financial Peace University | |
Financial Peace University |
Time | Event | Details |
---|---|---|
4:30pm | vs. Sargent Central | |
4:45pm | Bus Info Leaves:
2:45pm
| vs. Tri-State Tigers |
6:00pm | Bus Info Leaves:
2:45pm
| vs. Tri-State Tigers |
7:30pm | Bus Info Leaves:
2:45pm
| vs. Tri-State Tigers |